ABŞ və Avstraliyada uşaqlara qarşı cinsi zorakılığa görə 100-ə yaxın adam həbs edilib
ABŞ və Avstraliya səlahiyyətliləri, iki FTB agentinin beynəlxalq pedofil şəbəkəsini araşdırarkən öldürülməsindən iki ildən sonra çərşənbə axşamı günü bildiriblər ki, uşaqlara qarşı cinsi zorakılığa görə ümumilikdə 98 nəfər həbs edilib və 13 uşaq təhlükədən xilas edilib.
AFN.az xəbər verir ki, bu barədə CNN-in məlumat yayıb.
Federal Təhqiqat Bürosu (FTB) və Avstraliya Federal Polisi (AFP) birgə əməliyyat nəticəsində ABŞ-da 79 nəfəri həbs edib, 65 nəfərə ittiham irəli sürülüb, 43 nəfər barəsində hökm çıxarılıb. Avstraliyada isə 19 nəfər həbs edilib.
CNN daha əvvəl bildirmişdi ki, iddia edilən dəstəni araşdıran iki FTB agenti 2021-ci ildə uşaqlara qarşı zorakılıq materiallarına sahib olmaqda şübhəli bilinən proqramçı üçün axtarış əmrini icra edərkən güllələnərək öldürülüb.
Avstraliya polisinin təhqiqatı 2022-ci ildə FTB-nin Qaranlıq İnternetdə uşaqlara qarşı zorakılıq materiallarını yaydığı iddia edilən avstraliyalı həmyaşıd üzvləri haqqında kəşfiyyat məlumatlarını təhvil verdikdən sonra başladı.
Rəsmilərin açıqlamasında bildirilir ki, Avstraliyadan olan iddia edilən cinayətkarların əksəriyyəti qabaqcıl informasiya texnologiyaları bacarıqları tələb edən işlərə sahib olublar.
Şəbəkə üzvləri şifrələmədən və hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən aşkarlanmamaq üçün digər üsullardan istifadə edərək faylları anonim şəkildə paylaşmaq, bülleten lövhələrində söhbət etmək və şəbəkə daxilində veb-saytlara daxil olmaq üçün proqram təminatından yararlanıblar.