Konstitusiya Məhkəməsi Yoon Suk Yeolun impiçmenti ilə bağlı hökmü aprelin 4-də elan edəcək
Cənubi Koreya Respublikasının Konstitusiya Məhkəməsi prezident Yoon Seok Yeolun impiçmenti ilə bağlı qərarını aprelin 4-də elan edəcək.
AFN.az yerli mediaya istindən xəbər verir ki, bu barədə məhkəmənin mətbuat xidməti məlumat yayıb.
Tərəflərin yekun arqumentləri ilə məhkəmə prosesi fevralın 25-də başa çatıb. Əvvəllər Konstitusiya Məhkəməsi prezidentlərin impiçmenti ilə bağlı yalnız iki işə - Ro Muhyun və Park Kın Heyə baxıb. Həmin işlərdə mübahisənin bitməsindən hökm çıxarılana qədər 14 və 11 gün keçib. Bu ərəfədə Konstitusiya Məhkəməsinin Baş Katibi Kim Joong-voon bildirib ki, ictimai əhəmiyyət kəsb etdiyi üçün hakimlər işə xüsusi diqqətlə yanaşır.
Parlament dekabrın 14-də hərbi vəziyyətlə bağlı prezidentə impiçment elan edib. Xüsusilə, Yoon Seok Yeol hərbi vəziyyətin ləğvi məqsədilə səsverməni pozmaq üçün Milli Assambleyaya hərbi personal göndərməkdə şübhəli bilinir. Martın 24-də Konstitusiya Məhkəməsi baş nazir Han Deok-sunun impiçmentini rədd edib və onu vəzifəsinə bərpa edib.