Dünyanın ən böyük aysberqi sahilə çıxdı
Dünyanın ən böyük aysberqi Cənubi Georgianın sahillərində dayaz sularda dayanıb. İki London ölçüsündə olan nəhəng aysberqin cənub-qərb sahillərində parçalanmağa başlayacağı gözlənilir.
Bölgədəki balıqçılar deyirlər ki, onlar böyük buz blokları ilə mübarizə aparmalı olacaqlar. Bundan əlavə, bölgədə qidalanan makaron pinqvinlərinin qida ehtiyatlarının azala biləcəyi bildirilir. Bununla belə, alimlər qeyd edirlər ki, aysberqlərin əriməsi okeana böyük miqdarda qida maddələri buraxaraq dəniz ekosisteminə müsbət təsir göstərə bilər.
Bu nəhəng aysberqin hekayəsi 1986-cı ildə Antarktidadakı Filchner-Ronne buz şelfindən qopduğu zaman başlayıb. İllər boyu okean axınları üzərində sürükləndikdən sonra, aysberq dekabr ayında sərbəst qalıb və isti sulara doğru istiqamət alıb.
Alimlər bildirirlər ki, aysberq okeanın dibi ilə hərəkət edərkən qayalara və dəniz dibindəki ekosistemə zərər verə bilər. Dəniz mərcanları, dəniz ilbizləri və süngərlər kimi minlərlə dəniz canlısının yaşayış yerlərini məhv edə biləcəyi bildirilir. Bununla belə, uzunmüddətli perspektivdə əriyən aysberqlərin okeanı qida ilə təmin edərək yeni dəniz ekosistemlərinin formalaşmasına töhfə verə biləcəyi də vurğulanır.
Alimlər bildirirlər ki, iqlim dəyişikliyi ilə Antarktidadan daha çox aysberq qopub daha tez əriyə bilər və bu da okean ekosistemlərində böyük dəyişikliklərə səbəb ola bilər. Antarktika buz təbəqələrinin sabitliyinin pozulması həm dəniz səviyyəsinin yüksəlməsi, həm də bölgədəki vəhşi təbiətin qarşılıqlı əlaqəsi üçün kritik problem kimi qiymətləndirilir.
Alimlər peyk görüntüləri vasitəsilə aysberqin əriməsini izləməyə və ekosistemdəki dəyişiklikləri araşdırmağa davam edəcəklərini bildiriblər. A23a ətrafında fitoplanktonun çiçəklənməsi aysberqin okeana nə qədər qida maddəsi verdiyinin ən mühüm göstəricilərindən biri olacaq.